Granitowe zlewozmywaki kuchenne – dlaczego robią taką furorę?

Zaprojektowanie idealnej kuchni nigdy nie jest łatwym zadaniem, a wybór odpowiedniego zlewozmywaka niejednego doprowadził już do poważnej frustracji. Choć trendy w wystrojach kuchni ulegają ciągłym zmianom, to w ostatnim czasie możemy zauważyć nie tylko utrzymującą się, ale wręcz rosnącą popularność zlewów granitowych. Gdzie tkwi sekret ich powodzenia? Cóż… aby to zrozumieć, przyjrzyjmy się im bliżej!

Czym są zlewozmywaki granitowe?

Najczęściej, słysząc „granit”, mamy przed oczami ciężką, porowatą skałę składającą się w większości z kwarcu. Oczywiście można na rynku spotkać zlewy kuchenne wykonane z czystego granitu (zamawiane u kamieniarzy) jednak ze względu na wagę, porowatą strukturę i szczeliny, nie są zbyt często wybieranym elementem wystroju kuchni. Ich wysoka cena również odgrywa tutaj sporą rolę.

Oferowane w sklepach zlewy granitowe wykonane są z różnorodnych materiałów, które po połączeniu tworzą powierzchnię wyglądem przypominającą kamień. Dobrej jakości zlewozmywaki kuchenne granitowe wykonane są w 80% kruszywa naturalnego (granitu), a w 20% z akrylu, ceramiki i pigmentów nadających końcowemu produktowi stylowego wyglądu.

Dlaczego zlew granitowy, to wybór doskonały?

Powodów, dla których zlewy granitowe są w czołówce, jeśli chodzi o częstotliwość wyborów, jest wiele, a najczęstsze z nich to:

  • Wytrzymałość — to zaleta, która przeważa w kwestii wyboru odpowiedniego zlewozmywaka. Chociaż zlewozmywaki stalowe są uważane za te, które najlepiej znoszą wysokie temperatury, to jednak w kwestii odporności na zadrapania, wgniecenia czy powstawanie odprysków, zlewy granitowe nie mają sobie równych.
  • Niskie koszty utrzymania — tak naprawdę utrzymanie zlewów granitowych w doskonałej kondycji nie wymaga ani kosztownych środków chemicznych, ani ogromu pracy. Wystarczy, że codziennie po zakończeniu kuchennych czynności przetrzesz zlew wilgotną szmatką nasączoną zwykłym detergentem (np. płynem do naczyń) i gotowe! Raz na jakiś czas możesz pozbyć się kamienia zwykłym octem lub sokiem z cytryny.
  • Różnorodność i estetyka — patrząc na względy estetyczne oraz elegancję, zlewozmywaki ceramiczne były dosyć częstym wyborem, szczególnie wśród osób, którym marzyła się kuchnia w stylu rustykalnym. Jednakże stopniowo zaczęły je wypierać zlewy granitowe, których oferta (dostępna m.in. tutaj https://comitor.pl) prezentuje się niezwykle bogato, szczególnie pod względem dostępnych wzorów i kolorów. Proste linie, gładkie powierzchnie oraz ilość dostępnych kolorów sprawiają, że bez problemu można dopasować je do każdej kuchni, i to niezależnie od panującego w niej stylu.

Doskonałe, ale czy idealne?

Chociaż zlewy granitowe mają wiele zalet, nie oznacza to wcale, że są one całkowicie pozbawione wad. To, co należy wymienić w pierwszej kolejności, jest z pewnością cena. W porównaniu do zlewozmywaków wykonanych z innych materiałów (szczególnie ze stali) zlewy granitowe wydają się być najdroższą opcją.

Jednakże warto pamiętać, że ze względu na wytrzymałość, jest to inwestycja na długie lata. Drugą z wad jest waga zlewozmywaka, bo chociaż zlewy wykonane z kompozytu są znacznie lżejsze od tych kamiennych, to jednak ich waga nadal jest spora, dlatego do ich montażu najlepiej zatrudnić fachowców.